Premiär för inspirerande (och irriterande) svensk surffilm
Väntar du fortfarande på våren? På att det liksom ska bli ljust igen, så att du kan ta tag i det här så kallade livet och börja leva på riktigt.
Jag vet hur det känns.
Därför är det både inspirerande och irriterande när man träffar folk som verkar leva mest hela tiden. Som Peter Sahlberg och Jens Holmer, killarna bakom Surfakademin. Deras historia har berättats otaliga gånger (de kan det där med pr), om hur de lämnade välavlönade jobb i mediabranschen för att satsa på drömmen om surfing, men det spelar ingen roll. För det är en inspirerande (och irriterande) resa som inte bara tagit dem utan också deras betalande kunder till vågor över hela världen.
Nu på lördag kl.19.30 sänder SVT dokumentären Jakten på den ändlösa sommaren om deras historia, och av trailern att döma kommer det bli precis så där irriterande inspirerande som vi vill ha det i väntan på våren. Missa absolut inte!